Ob glasbi največjih baročnih in poznorenesančnih mojstrov so glasbeniki ansambla musica cubicularis v 1. sezoni 2011 izvedli tudi skladbe, ki sodijo v slovensko nacionalno glasbeno dediščino. To so bila dela skladateljev, kot so na naših tleh rojeni Jacobus Handl - Gallus, Ljubljančan Georgius Prenner, Pirančan Giuseppe Tartini, v Kopru delujoči Gabriello Puliti, Francesco Antonio Bonporti, ki je leta 1703 posvetil zbirko triosonat ljubljanskemu knezoškofu, in Amandus Ivančič, katerega sinfonije so izšle kot prvi zvezek zbirke
Monumenta artis musicæ Sloveniæ.
Ponedeljek, 18. aprila 2011, ob 20.00
François Couperin: Leçons de ténèbres (Jeremijeve žalostinke)
- musica cubicularis
- Nele Gramß - sopran
- Marta Močnik Pirc - sopran
- Domen Marinčič - viola da gamba
- Tomaž Sevšek - orgelski pozitiv
- Insula Memoriæ - vokalna skupina za gregorijanski koral
Prvi koncert je bil v velikem tednu in na njem so zazvenele sijajne uglasbitve odlomkov iz Jeremijevih žalostink, ki jih je François Couperin izdal leta 1714 in so namenjene izvajanju med velikonočnim tridnevjem. Besedila opisujejo trpljenje Izraela pod babilonsko zasedbo in so tradicionalno povezana s postnim časom. Couperinovo glasbo za dva glasova in basso continuo so dopolnili ustrezni koralni responzoriji in antifone v izvedbi vokalnega ansambla insula memoriae.
Sreda, 25. maja 2011, ob 20.00
Italijanske triosonate
A. Corelli, A. Vivaldi, F. A. Bonporti, G. Tartini, A. Ivančič
Z izvirno Tartinijevo violino iz Pomorskega muzeja Piran
- musica cubicularis
- Božena Angelova - baročna violina
- Žiga Faganel - baročna violina
- Domen Marinčič - baročni violončelo
- Tomaž Sevšek - čembalo
Drugi koncert je predstavil izbrane italijanske triosonate za dve violini in basso continuo. Poleg Vivaldijevih in Corellijevih del so bile na sporedu vsaj ena sonata v Piranu rojenega Giuseppeja Tartinija, Bonportijeva triosonata iz zbirke, posvečene ljubljanskemu knezoškofu Ferdinandu grofu Kuenburgu, in sinfonija Amandusa Ivančiča. Žiga Faganel in Božena Angelova sta edina slovenska glasbenika, ki se tovrstnemu repertoarju posvečata na ustreznih violinah s črevnatimi strunami in baročnimi loki.
Petek, 30. septembra 2011, ob 20.00
• V sodelovanju z Mini teatrom Ljubljana •
Virtuozne renesančne diminucije
G. Dalla Casa, V. Bonizzi, G. Bassano, I. Handl - Gallus, G. Prenner, G. Puliti, F. Petrarca
- musica cubicularis
- Domen Marinčič - viola da gamba
- Tomaž Sevšek - čembalo
- Robert Waltl - igralec
Tretji koncert je bil posvečen virtuoznim predelavam renesančnih madrigalov in šanson za violo da gamba (alt in bas) in čembalo. Na sporedu je bila tudi glasba skladateljev, povezanih s Slovenijo (Gallus, Prenner, Puliti) in več skladb v Vidmu rojenega Girolama Dalla Casa. Instrumentalne skladbe Gabriella Pulitija so se ohranile v zasebni zbirki v Trstu brez glasu za basso continuo in tega je rekonstruiral Domen Marinčič. Glasbeni spored je dopolnila poezija Francesca Petrarce, na osnovi katere je nastalo več izvedenih madrigalov.
Sreda, 16. novembra 2011, ob 20.00
Kantate in sonate nemškega baroka
G. Ph. Telemann, J. S. Bach, G. F. Händel
- musica cubicularis
- Barbara Tišler - sopran
- Mateja Bajt - kljunasta flavta
- Žiga Faganel - baročna violina
- Domen Marinčič - viola da gamba
- Tomaž Sevšek – čembalo
Sklepni koncert je bil v znamenju posvetnih kantat in arij za sopran, obligatne instrumente (kljunasta flavta, violina, viola da gamba) in basso continuo največjih nemških mojstrov poznega baroka, kot so Telemann, Händel in Bach. Spored je dopolnila instrumentalna glasba (sonate in triosonate) istih skladateljev.